Хоспис и старчески дом "Заедно"

Младостта може да изчезва, но способността да учим – не!

Хоспис и старчески дом "Заедно"Имате ли проблеми със запомнянето на имена? Притеснявате ли се, че това може да е знак, че остарявате или дори още по-лошо – началото на деменция? Спокойно, приятели. Учени от университета в Масачузец установили, че способността ни да разсъждаваме, учим и да си припомняме информация се променя през целия ни живот. Всъщност някои неща се подобряват колкото повече остаряваме.

Учените събрали информация от близо 50,000 души, които били помолени да направят няколко задачи. Участниците трябвало да попълнят лексикален тест с по няколко възможни отговора, да си припомнят числа, свързани със символи и да разпознаят емоции само като гледат човек в очите.

Резултатите са обещаващи за нас, притеснителните. Различните умения достигат своя пик на различна възраст.

Възрастовата група, която най-успешно си припомняла числа, асоциирани със символи(сходно със свързването на името на човек с лицето му) била края на тийнейджърските години, около 17-18. Така че не се притеснявайте, когато следващия път на фирменото парти не си спомняте името на жената на шефа си.

Тийнейджърите били надминати от 40-60 годишните когато ставало дума за разпознаването на емоции само докато гледали друг човек в очите. Може би това се дължи на по-големия им житейски опит.

Още по-добрите новини от проучването са, че нашите лексикални умения достигат своя пик в по-късна възраст и започват да отслабват едва като станем на около 60. Проучването отдава тези резултати на това, че в тази възраст по-голяма част от хората работят на високи позиции, които изискват повече четене. Или може би на това, че пенсионерите най-накрая имат време да се насладят на хубава книга или кръстословица.

Важно е да отбележим, че всички ние остаряваме по свой собствен начин и ако някога установите, че се притеснявате за вашите когнитивни способности или тези на ваш близък, обърнете се към вашия доктор.